Tılsım

İçerisine tılsım konulan yuvarlak veya kalp şeklinde kutuların adı olup, doğumdan 9. Ded, Eski Mısır'da Horus'un gözünden sonra en önemli tılsım kabul edilmekte, Tat ve Tet olarak da anılmaktaydı.

Responsive image
YAZAR
Roberto Bolano
DOSYA BOYUTU
2,82 MB
YAYIN TARIHI
2013
DIL
Türkçe
ISBN
9786053431947

PDF formatında Tılsım. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Tılsım kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Tılsım bir güç gösterisi. Bu yarı sanrı yarı gerçek anlatıda, melankoli ile Latin Amerika'nın kanlı yakın tarihi, bir kadının, Meksika şiirinin anasının sesinde hayat buluyor. On iki gün boyunca üniversitenin dördüncü katındaki kadınlar tuvaletinde kapalı kalan bir kadının aklından neler geçer? Doğrusal zamandan kurtulur ve geçmiş, gelecek ve şimdinin birbirine girdiği kâbusta hayatını, kayıp dişini, genç şairleri, yitik ressamları, "Meksiko'nun ruhunun karanlık gecesini", olmuş olanları ve bin yıl sonra olacakları hatırlar. 2 Ekim 1968'de Tlatelolco Meydanı'nda ordunun halka ateş açmasının ve yüzlerce kişinin ölümüyle son bulacak bir dizi hükümet karşıtı gösterinin kıvılcımını üniversiteden şehre yayılan öğrenci hareketleri çakmıştı. Meksika Ordusu, halkın da katılımıyla büyüyen protestoları durdurmak için üniversiteyi işgal ettiğinde Felsefe ve Edebiyat Fakültesi'nin tuvaletinde olan ve yaşadığı dehşetle oradan çıkamayan Auxilio'nun, gözlerini yerdeki fayanslara ve fayanslar üzerinde oynaşan ay ışığına dikerek hummalı bir şekilde anlattığı hikâyeye kulak verin. "Roberto Bolaño 2666 adlı başyapıtıyla romanın sınırlarını yeniden tanımlamıştı; sanrılarla dolu Tılsım'la ise edebiyatın ne olabileceğini yeniden tahayyül ediyor." -New Statesman-"Bolaño'nun eserleri Marquez ile Burroughs'un, Borges ile Mailer'ın kesiştiği noktaya denk düşüyor ve ortaya azgın bir şamata çıkıyor."-Guardian-"Çağının en etkili ve hayranlık uyandıran Latin Amerikalı yazarı."-Susan Sontag-(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 176Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Pegasus 


Ters Tılsım Beşlisi karanlıkta kaldığımızda tünelin sonundaki ışığı gördüğümüz anda belirir. Çünkü Tılsım Beşlisindeki yokluk ve mahrumiyet sadece Tılsım Altılısı belirene kadardır.